top of page
  • Yazarın fotoğrafıŞule&Hakan

BUDVA'DA DA BİRAZ GEZELİM.. Haziran / 2023

Güncelleme tarihi: 17 Tem 2023

Kotor-Perast gezimize 2 gün ayırdıktan sonra kalan 3 günümüzü Budva’yı gezerek ve deniz tatili yaparak geçirmeye karar verdik. Kotor Old Town’dan ayrılıp Budva’ya doğru yol aldık. Bu arada Kotor-Budva arası yol Kotor yazımızda bahsettiğimiz yoldan çok çok daha rahat. Neredeyse tüm yol sahil şeridinden oluşuyor. Gidiş-geliş ve virajlı olmasına rağmen epey keyifli ve rahat bir yol.

Gelelim nerede kaldığımıza..

Biz Budva merkezde değil de Budva merkeze yaklaşık 10 km mesafede ve 15-20 dakika uzaklıkta Sveti Stefan bölgesinde kalmayı tercih ettik. Otelimiz gittiğimiz sahil yolu üzerinde, Sveti Stefan adasına yukarıdan bakan bir otel. - Konumu itibariyle güzel, kahvaltı porsiyonları büyük, odaları geniş olan bu otelde konaklamamızdan genel olarak memnun kaldık fakat otel biraz eski, odaların biraz daha revize edilmesi gerekiyor. - Deniz’e yaklaşık 200 küsür merdiven inmeniz ve sonrasında da aynı merdivenle çıkmanız gerekiyor elbette. - Karadağ bölgesinde otelleri kahvaltı dahil aldığınızda açık büfe değil de, menüdeki her şey dahil olarak yapıyorlar. Dolayısıyla istediğinizi söyleyebiliyorsunuz. En azından bizim kaldığımız yerler bu şekildeydi. - Burada kaldığımız otelde son gün kahvaltı saatini kaçırmamıza ve otelden ayrılacak olmamıza ve talep etmememize rağmen bize sandviç-krep-meyveden oluşan büyük porsiyonlu paketler hazırladılar. Bu konuda gerçekten misafirperverler. - Otelin Instagram sayfasında paylaşılan manzara gerçekten insanı büyülüyor ve ona kapılarak “Kalmak istediğim otel işte bu!” diyorsunuz ama deniz manzaralı oda seçseniz de alt katlarda kaldığını zaman manzarayı göremiyorsunuz. Bizim öyle oldu. Otel dolu olduğu için revize etmediler.


Kaldığımız otele bakmak isterseniz: Adrovic Sveti Stefan Kaldığımız otelin manzarası:


  • Otele ait bir plaj ya da sahilde bir alan yok. Bu nedenle plaja indiğinizde dilerseniz ücret ödemeden denize girebilirsiniz ya da şezlong-şemsiye kiralayıp plajda vakit geçirebilirsiniz. Şezlong-şemsiye kişi başı 15 Euro. İçecekler 2-5 Euro. Yine patates kızartması olmadığı için biz Margarita pizza söyledik, o da 9 Euro.

  • Dilerseniz kendi plajı olan oteller var, onları da tercih edebilirsiniz fakat ücretleri biraz daha yüksek. Bizim gözümüze ilk çarpan Hotel California by Aycon olmuştu. O da buyrun işte burada: :)GEZDİĞİMİZ YERLER TAM SIRALI LİSTE


Sveti Stefan: “Kesinlikle kalmak ve yüzmek istediğimiz yer burası!” diye yola çıkıp, burada otel ayarlayıp ilk günü denizde geçirdik. Bununla ilgili fiyatları yukarıda yazdığımız için tekrar bahsetmiyorum. :) Biraz adanın kendisinden bahsedecek olursak, Budva sınırları içinde küçük bir Adriyatik adası olan bu ada dar bir geçitle karaya bağlı. Ada halka açık değil fakat eğer adadaki otelde kalır ya da orda bir restorana rezervasyon yaptırırsanız adaya girebiliyorsunuz. Bir günü oldukça pahalı olan bu adada pek çok ünlü isim kaldığını araştırmalarımız doğrultusunda öğrendik. Adaya giremeseniz de adanın her iki yanındaki plajlarda denize girebiliyorsunuz (ki biz öyle yaptık). Suyu gerçekten muhteşem. Eğer adaya bağlanan yolda fotoğraf çekmek isterseniz de sabah 7’den önce gitmeniz tavsiye edilir, zira fotoğraf sırası oluyor. :)

Bu arada dipnot düşmeliyiz.. Budva’da kalıp buraya günübirlik deniz için gelmek daha mantıklı olurmuş. Çünkü akşamları Old Town bölgesinde dolaşmak keyifli olur, Sveti Stefan bölgesinde akşam yapabileceğiniz bir şey yok.


Budva Old Town: Kotor Old Town bölgesini daha çok sevdik diyebiliriz. Budva Old Town biraz daha turistik olmuş.. Ama yine de güzel ve görülmeye değer. Sokaklarında dolaşmak, ara sokaklarda ya da meydanlarda bir şeyler yiyip içmek lazım.


Buranın ve tüm Karadağ gezimizin BONUS ve FAVORİ mekanımızı söylemeden geçmek istemiyoruz. Gizli saklı kalmış, ara sokakta, sadece tabela ile gösterilen ve önünden geçip gidilen ama asla geçip gidilmemesi gereken bir yer. “Secret Garden.” Kesinlikle ara sokakta olan kısımda masa bulursanız oraya oturmalısınız, hatta biz çok şanslıydık manzaranın oradaki masada oturabildik. Burda Old Town’ın duvarında bir kapı düşünün, direk denize açılan.. İşte tam olarak onun dibindeki masada oturduk. Lokal insanlar gelip fotoğraf çekip gidiyorlar arada. Yemekleri de güzel, ortam da şahane. Mutlaka buraya uğramalısınız.

Buradan Instagram'da paylaştığımız videosuna bakabilir ve konumunu görebilirsiniz.


Budva Hisarı: Kütüphane, gemi maketleri, tatlı bir restoran ve Hawaii adası manzarasını görebileceğiniz bu Hisar’a giriş kişi başı 4.5 Euro. Bizce çok gerekli değil ama gelmişken her yeri görmeliyim diyenlerdenseniz, girebilirsiniz.


Dancing Girl: Budva Old Town’dan çıkınca sahil boyu yürüdüğünüzde beş dakikalık mesafede karşıladı bizi “Dancing Girl”. İki rivayet olduğunu söylüyorlar.. Birincisi bu heykele dokununca uğur getirdiğine inanıldığı, ikincisi ise burada boğulan bir kız anısına yapıldığı. Gitmişken görülmeli. Eğer denize girmek isterseniz Dancing Girl önündeki yoldan 2-3 dakika yürüyüp Mogren Plajı’na gidebilirsiniz. Ama bizce buraya kadar gelmişken birazdan bahsedeceğimiz Hawaii Adası’nda denize girmelisiniz.Hawaii Adası: Gelelim işin en can alıcı kısmına. Dancing Girl ziyaretimizden sonra adaya gitmenin yollarını aradık fakat doğru düzgün bir şey bulamayınca “Sora sora Bağdat bulunur.” atasözümüzle ilerleyip lokal bir insana sorduk, limandan kalkan toplu teknelerle kişi başı 5 Euro vererek bu adalara gidilebildiğini öğrendik. Shuttle gibi düşünün. Belirli saatlerde gidiyor ve belirli saatlerde sizi adadan alıp sizi limanda aldığı yere bırakıyor. Bir de özel taksi tekneler var, onlar 15 Euro civarlarında, bizce buna pek gerek yok. Adadan geri dönüş en geç 19:00 civarlarında oluyor.

Ada çok mistik. Adada bulunan kayalıklar ve sahil gerçekten güzel bir manzara sunuyor. Adada denizin dibinde bir kaç yemek yeri ve plajlar var. Burada yine kişi başı15 Euro vererek şezlong kiralayabilirsiniz. Biz kiralamadık, yemek yerlerinden birine oturup denize gidip gelmeyi tercih ettik. Gayet keyifliydi.FAYDALI BİLGİ: DÖNÜŞ YOLU Bununla ilgili bir bilgi almadığımız ve hiç bir yerde okumadığımız için belirtmeden geçmek istemedik. Zira büyük şehir gibi düşünüp davrandık ve gerçekten dönüş yolunda epey yorulduk. Budva-Podgorica Havalimanı yolu Podgorica Havalimanı-Kotor yolu gibi sıkıntılı değil. 1 saat 10 dakika gibi bir zamanda havalimanına rahat bir yoldan gidebiliyorsunuz. Asıl soru ve sorun şu: Uçuştan kaç saat önce orada olmalısınız? Biz araç kiralama sırasında çok beklediğimizi ve geri bırakırken de zor olacağını düşünerek bunun için bir saat erken gitmeyi planladık, e yurtdışı uçuşu bu 3 saat de önceden gitmek lazım diyerek de uçuşumuzdan toplam 4 saat önce havalimanındaydık. Havalimanına gittik, aracı teslim etmemiz toplam 10 dakikamızı aldı. Bagaj teslime gidelim içeri girip vakit geçiririz olsun dedik ama bagaj teslim ve içeri giriş uçuştan 2 saat önce açılıyormuş, biz de çaresiz beklemeye başladık. Ama havalimanı o kadar küçük ve oturacak yer bile bulmak o kadar zor ki, nerede nasıl bekleyeceğinizi şaşırıyorsunuz. zaman geçtikçe içeride inanılmaz bir yığılma olmaya başlıyor. Bagaj teslim için çalışan sayısı az ve sıra çok yavaş ilerliyor. Üzerine de uçak rötar yapınca, dönüş yolu epey yorucu oldu. Yani dememiz o ki: Eğer Podgorica Havalimanı'nı kullanacaksanız uçuş saatinizden 2 saat önce havalimanında olmanız yeterli. Planlarınızı ona göre yapın. :)


Sorularınız olursa lütfen sorun. :)
31 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page