top of page
  • Yazarın fotoğrafıHakan Şule Efil

SANAT VE KAHVENİN ŞEHRİ VİYANA! Konaklama ve Ulaşım Şubat /2023

Bir başka rota Viyana’dan Selam! :)


“Sonda söylememiz gereken şeyi en baştan söylemeliyiz ki biz Viyana’ya BA-YIL-DIK.” diyen Efil Efil Dünya’yı gezenler olarak klavyemiz döndüğünce size “Viyana’da neler yapılır, nerelere gidilir, neler yenir?” ana fikirli yazımızı yazmaya çalışacağız.

Avrupa’ya seyahat için “Kışın asla gitmem.” diyenlerden olmadığımız için Şubat ayında Viyana seyahatimizi gerçekleştirdik. Bu arada evet çok soğuktu ama kışın seyahat de ayrı keyifli oluyor bizce.. Eveeet, 9:15’te İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda kalktık ve 09:40’ta Viyana Uluslararası Havalimanı’na indik inmesine de otelimize nasıl transfer olacağız, araç kiralamak gerekli mi, Uber mi kullanmalıyız gibi sorularınız için size bir kaç bilgiyi aşağıya bırakıyoruz.


Havalimanından metro ile çok rahat ulaşım sağlıyorsunuz, zira biz neredeyse otelimizin önünde indik. ( Seçtiğimiz otel ve nerede kaldığımızı birazdan anlatacağız, ona da sıra gelecek. :) )

Havalimanı durağı: Flughafen Wien


"Araç kiralayalım da mı gezelim, zorda kalırsak Uber’e mi binelim, toplu taşımayla mı dolaşalım, bir de bisiklet varmış ona ne diyorsunuz?..”


Öncelikle belirtmeliyiz ki, gitmeden önce çalıştığımız gezi programımızda 4 günde gezeceğimizi planladığımız yerleri yaklaşık 2-2.5 günde bitirdik. Bu tamamen Viyana’da ulaşımın çok rahat olmasıyla alakalı. Her yere metro, ray ve otobüs sistemleriyle çok hızlı transfer oluyorsunuz. Bu nedenle araç kiralamamanızı tavsiye ederiz. Uber kullanmak isterseniz maksimum 13-14 Euro vererek en uzak bölgelere ulaşabiliyorsunuz. Yakın yerler daha uygundur elbette.

Bisiklet de şahane bir tercih olabilir bu arada fakat hava çok soğuk olduğu için biz tercih etmedik. Buradan kiralama ile ilgili bilgilere ulaşabilir ve bisiklet kiralayabilirsiniz. Toplu taşıma tercih ederseniz -ki bu bizim tercih edip aşırı memnun kaldığımız bir ulaşım aracı- metro içindeki otomatlardan günlük 2 kişi bütün toplu taşımalara 16€, yani kişi başı 8€ vererek alabilirsiniz. Toplu taşımaya binince biletleri okuttuğunuz herhangi bir yer ya da gösterdiğiniz herhangi bir kimse yok. Tamamen güvene dayalı bir sistem. Fakat bilet kontrolü sırasında biletinizi gösteremezseniz cezası en son bilgilere göre 115€. Güven de bir yere kadar :)


Neyse biz ceza yemek istemeyiz, aldık biletimizi hadi otele gidiyoruz..


Nerede konakladık?


Biz Belvedere Sarayı’nın hemen yanında olan “NH Wien Belvedere” otelinde kaldık. Otelin konumundan ve otelden çok memnun kaldık. Odamız Belvedere Sarayı manzaralıydı, gezeceğimiz tüm yerler için otele 20 m uzaklıkta olan duraktan her yere gidebiliyorduk. Seçimimizden aşırı memnun kaldığımız bir konaklama lokasyonu oldu. Bir de ileride bahsedeceğimiz yemek yemek ve bir şeyler içmek için “Salm Brau” diye bir yere de 1 dakika yürüme mesafesinde olması gönlümüzü fethetti.

NH Wien Belvedere rezervasyon bilgileri için buraya, konum için buraya alalım.
Şimdi gün gün değil de, genel olarak gezip gördüğümüz ve yiyip içtiğimiz yerleri iki ayrı yazıda anlatacağız.

  1. Gezelim azıcık kültürlenelim derseniz sizi buraya alalım.

  2. Yiyelim-İçelim derseniz de sizi buraya alalım.

153 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page