top of page
  • Yazarın fotoğrafıŞule&Hakan

HAYDİ FERİBOTLA KOS'A! KALİMERA KOMSİ! Mayıs / 2023

Güncelleme tarihi: 11 Ara 2023

Selaaaam! :)


Bu yazımızda sizlere Mayıs ayında gittiğimiz Kos'ta sadece gezdiğimiz gördüğümüz yerleri anlatmaya çalışacağız.


Seyahatlerimizi genelde resmi tatillere denk getirmemeye özen gösteririz fakat Kos tatilimiz tam olarak böyle bir tarihe denk geldi. 19-21 Mayıs arasında planladığımız Kos tatilimizde bu iki güne neler sığdırdık, nasıl gittik, biletlere ne kadar ücret verdik gibi detaylara değineceğiz.


Kos Adası için iki yol tercih edebilirsiniz. (İstanbul’dan)


Birincisi uçakla gidebilirsiniz. Yalnız aktarmasız uçuş yok, önce Atina’ya sonra da Kos’a uçuyorsunuz. Uçuşunuz yaklaşık 4-5 saat sürüyor. Fiyat olarak kişi başı biletleme 10000-12000 TL arasında değişiyor.


İkinci seçenek ise Bodrum’a gidip, oradan Kos feribotuna binmek. Mayıs dönemi için kişi başı gidiş geliş uçak bileti 2000 TL ve feribot bileti 25€ tutuyor. Toplam süre olarak uçak ile aynı zamana denk geliyor fakat bütçe olarak bu seçenek daha uygun.


Biz ikinci seçenekle yola çıktık, önce Bodrum daha sonra Kos feribotuyla adaya gitmeyi tercih ettik.


Bu arada adaya girmek için Schengen vizeniz olması gerekiyor.


Şimdi gelelim bileti nereden aldığımıza..


Buradan biletlerimizi online satın aldık. Mayıs ayı için gidiş dönüş bilet ücreti 25 € ‘ydu. Sezonluk bilet fiyatları değişiyor. Bu nedenle siteden girip bakmanız en sağlıklı yol olacaktır.


Feribotlar Bodrum Kalesi’nin oradan kalkıyor. Size aktaracaklarımız resmi tatile denk gelen günler olduğu için normal bir zamanda nasıldır onu bilmiyoruz. Bizden söylemesi.. :)


Sabah erken saatte kalkacak olan feribot için Bodrum Kalesi’ne gidip epey kalabalık olan bir sıraya girdik. Feribota zamanında bindik elbette ama buradaki asıl problem, Kos Adası’na süren 1 saat yolculuk sonrasında sınırdan geçmek. Bunun için yaklaşık 1.5 saat sıra bekledik. Pasaport kontrolden sonra, KALİMERA KOMSİ! :)
Gider gitmez soluğu soğuk bir şeyler içeceğimiz, turistik olan bir restorant-cafe karışımı bir yerde aldık. Kahveler 2-3 €, biralar 2.5-4€, aperol 6€ civarlarında. Genel tüm mekanlarda durumlar aşağı yukarı bu şekilde.

Konaklamamızı Maritina Hotel’de yaptık.


Fiyatı yine Mayıs 2023 tarihi için iki günlük iki kişi 110€’ydu.


Otel feribottan indiğimiz limana ve merkeze yürüme mesafesindeydi. Dolayısıyla tercihimizden baya memnun kaldık.Hemen şuraya otelin terasından bir fotoğraf bırakalım. :)


Eveeet, temel ihtiyaçlarımızı, barınmayı ve ulaşımı hallettiysek biraz kültür-sanat köşemize geçelim. :)

Kos Hakkında Az Ama Öz Bilgi


Kos, M.Ö. 82 yılında Roma İmparatorluğu bünyesine girmiş ve çok uzun yıllar Roma İmparatorluğu egemenliği altında yaşamış. Roma İmparatorluğu’nun zayıfladığı dönemde 1204 yılında Venediklilerin eline geçmiş ve sonrasında 1315 yılında Saint John Şövalyeleri tarafından fethedilmiş.


“Kimdir bu Saint John Şövalyeleri kardeşim??” diyorsanız hemen kısa bir bilgi verelim.. Adını üs olarak seçtikleri Rodos Adası nedeniyle Rodos Şövalyeleri olarak değiştirmiş, Kudüs’e giden hasta ve yoksul hacı adaylarına yardım etmek için hayır kuruluşu olarak çalışmaya başlayan, 11. Yüzyılda kurulmuş bir şövalye birliğidir. Yaklaşık 2000 kişi olan şövalyeler, kendilerini sadece Papa’ya karşı sorumlu hissetmişler.


Şimdi dönelim Kos’a..


Şövalyelerden sonra, 1523’ten itibaren yaklaşık 400 yıl kadar Osmanlılar tarafından yönetilen ada 1912’de İtalya’ya devredilmiş ve daha sonra imzalanan Paris Antlaşması ile bu ada ile birlikte 12 Ada Yunanistan’a bırakılmış.


Yunan, Roma, Bizans, Osmanlı, İtalyan kültür mirasları açısından zengin olan bu adada biz iki günde nereleri gördük bir bakalım..


Gittiğimiz tüm yerler yürüme mesafesinde olduğunu belirtmeliyiz. Bizim az günümüz olduğu için adanın sadece ayak bastığımız kısmını gezebildik. Ama adanın öbür tarafında Kefalos’da görülmesi gereken yerlerden biri. Taksi ve toplu taşıma var. Dilerseniz araç ile dilerseniz de toplu taşıma ya da taksi ile transferinizi sağlayabilirsiniz.


GEZİLECEK YERLER


Neratzia Kalesi


Az önce yukarıda bahsettiğimiz Saint John Şövalyeleri tarafından liman girişinde inşa edilen kaledir. Eski bir kalenin yıkıntıları üzerine inşa edilmiş olan kale, Foinikes Caddesi üzerine yapılmış ve hala ayakta duran bir köprü ile ana karaya bağlıdır.Eleftherias Meydanı


Adanın en merkezi yeri olan bu meydanda, az oturup soluklanacağınız yerler, Belediye Pazarı, Defterdar Cami ve Arkeoloji Müzesi bulunuyor. Aynı zamanda buradan ara sokaklara daldığınız zaman alışveriş yapabileceğiniz küçük dükkanlar da mevcut.Antik Agora


Kos Adası’ndaki en büyük arkeolojik sit alanlarından biri olan Antik Agora, M.Ö. 4. Yüzyıla kadar dayanmakta ve bir çok ev ve tapınağın temellerini içermekte olduğu söyleniyor. Bugüne kadar Yunanistan’da kazılan en büyük agoralardan biridir.
Casa Romana


Roma döneminde aristokrat evlerin mahallesini oluşturan bölgede yer alan Casa Romana, 1933 yılındaki depremden sonra bulunmuş ve kazılmış. O zaman Italyan yönetimi altında bulunan ada yönetimi, evin restorasyonuna karar vermiş. Dışarıdan baktığınızda sıradanmış gibi gözüküyor fakat içeri girdiğinizde ortada büyük bir havuz ve etkileyici bir manzara sizi bekliyor olacak. Casa Romana’da bozulmamış en güzel freskler, ışık vuran avlularda bulunuyor. Giriş ücretli fakat ücretsiz rehber cihazı(ne dendiğini kestiremedik) veriyorlar. Kesinlikle görmeniz gereken bir yer..Roman Odeon


2. ve 3. Yüzyıllarda inşa edilmiş. 20. Yüzyılın başlarında Gymnasium ve Roma hamamları ile birlikte genel olarak iyi durumda bulunmuştur.
Arkeoloji Müzesi


1933 yılında olan büyük depremden sonra İtalyanlar tarafından yapılan müze binasında, sağlık merkezi Asklepion’da ve diğer adalarda bulunan eserler yer alıyor. Mozaik üzerinde Sağlık Tanrısı Asklepios’un Kos’a gelmesi betimlenmiş.


Bir çok büst ve heykel görebilirsiniz. Antik kentlerde bizim kendi çapımızda eğlendiğimiz ritüellerimiz var. Bunlardan biri adını kendimiz koyduğumuz "Büst Ritüel", bir değeri de "Antik Ritüel". "Antik Ritüel" imizi bir önceki fotoğrafta görebilirsiniz.

Hipokrat Ağacı


Bir efsaneye göre tıbbın babası olarak bilinen ve antik dönemde yaşayan Hipokrat’ın 2400 yıl önce diktiğine ve öğrencilerine bu çınar ağacının altında ders verdiğine inanılıyor. Aynı zamanda bu ağacın dalları dünyadaki tıp enstitülerine hediye olarak sunmuşlar. Buradan tabi ki aylemizin doktorunun fotoğrafını paylaşacağız. :)KOS ARA SOKAKLARI


Kos'a gidip ara sokaklarda dolaşmayı ihmal etmeyin. İçerilerde daha lokal yerler var, fotoğraflık alanlar var. Biz buraya bir şeyler bırakıyoruz. :)DENİZE NEREDE GİRMELİ?


Mylos Beach Bar


Mayıs ayında biraz soğuktu denize giremedik fakat Kos'ta kaldığımız bölgeye yakın, taksiyle 8-9 € ile ulaşım sağladığımız en güzel yerlerden biriydi. Konsepti, yemekleri, müzikleri ortamı şahane. Bir daha gitsek, kesinlikle buraya gideriz. Şezlonglar iki kişi

15 €, sezonda belki fiyat değişebilir.


Mylos Beach Bar sitesine buradan ulaşabilirsiniz.Kos gezimizin sonuna gelirken, dönüş yolumuzun da resmi tatil dönüşü olduğu düşünerek kalabalık olduğunu söyleyebiliriz. Duty Free havalimanları dışında epey küçük oluyor, o nedenle burada da çok küçüktü ve kalabalıktı.Son olarak tavsiyelerimiz tam sıralı liste:


1) Tarihi yerleri mutlaka gezin. Bizce bir yeri anlamak, oranın tarihini de gezmekten geçiyor.


2) İki gün her yeri gezmeye ve tadını çıkarmaya yeterli değil, bir iki gün daha uzatılıp adanın diğer tarafına geçilmeli.


3) Akşam yemekleri için özel bir yerlere gitmek için kasmaya gerek yok diye düşünüyoruz, meydanda ya da ara sokaklarda çok güzel yemek yenilebilecek mekanlar var. Mutlaka bir akşam yemeğini lokal insanların gittiği yerlerde yiyin.


4) Yarım gün de olsa denize gidin.(Gittiğiniz mevsime uygun ise tabi ki) :)


5) Resmi tatil günlerinde gitmeyin çok kalabalık oluyor, zaman kaybediyorsunuz.


6) Ara sokaklarda ya da meydanlardaki mekanlarda oturup adanın tadını çıkarın.


Bizden şimdilik bu kadar. Sorularınız olursa bekliyoruz.. :)

51 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page